sobota, 9 maja 2015

Jutrzejsza zapowiedź.. I rasa Clydesdale

Na sejsę (cz.2) jutro ze mną pójdą..:
Emperio (ASH, Collecta 2015), Silver (ogier percheron schl), Cherry (klacz and. 2015 schl), kotka Fire, Amor (Hanower Collecta) i... Apacz (wałach schl Clydesdale).

Właśnie, rasa Clydesdale...
Przeglądając ostatnio książkę o rasach koni, zostawiłam stronę o rasie Clydesdale.
Czytając zobaczyłam, że ta rasa koni pociągowych jest narażona na wyginięcie.
Ludzie wolą mieć angiki, araby, kwpn... Dlaczego? Dlatego że jest z nich jakiś pożytek, zarobek. Ciągła walka o lepsze miejsce w zawodach. Na świecie są też inne konie, naprzykład... Clydesadle.
Każda rasa jest piękna, nawet ta która się nie nadaje na zawody w skokach czy też w ujeżdżeniu.
Ta rasa nie jest gorsza, wrzystkie konie mają w sobie to coś. 
A teraz trochę z mojej książki :
Clydesdale
Rasa Historczna - Szkocja - Narażona na wyginięcie
Wysokość: 162-182 cm.
Pokrój: Szlachetna głowa o dużych, szeroko rozstawionych oczach i łabędziej szyi. Wyraźnie zaznaczony kłąb i krótki, mocny grzbiet zakończony długim, umięśnionym zadem. Długie nogi o mocnych kopytach i długich, jedwabistych szczotkach pęnicowych. 
Maść: Gniada lub skarogniada, czasami kara, siwa, dereszowata lub kasztanowata, z białymi odmianami na pysku i kończynach.
Użytkowość: Ciężkie prace pociągowe, praca na roli, jazda wierzchem, pokazy, kawaleria.

Choć zimnokrwisty Clydesdale jest ciężkim koniem pociągowym, swoim temperamentem i swoją elegancją bardzo przypomina lżejsze rasy. Należy do największych i najsilniejszych ras koni, ale nie ma masywnej, ciężkiej budowy, typowej dla ras północnej Europy, jak konie bretońskie czy ardeńskie. Jest proporcjonalnie zbudowany i jak na zwierzęcie tych gabarytów wykazuje się wysokimi zdolnościami atletycznymi.
Nowożytna historia koni Clydesdale rozpoczęła się w XVIII w., jednak ich korzenie sięgają znacznie głębiej, prawdopodobnie do czasów konia leśnego. Szkocja ma długą tradycje w hodowli silnych koni pociągowych, która została zapoczątkowana w epoce sprzed okupacji rzymskiej przez celtyckie plemię Piktów, zamieszkujące północne i wschodnie tereny tego kraju do ok. X w. Piktowie utrzymywali się głownie z rolnictwa - uprawiali zboże i hodowali zwierzęta gospodarskie. Liczebność oraz jakość ich bydła i koni sugeruje, że żyli oni dostatnio, a także stosowali metody selektywne w celu poprawy wzrostu obydwu trzymanych przez siebie gatunków zwoerząt.
W późniejszym okresie Rzymianie przywieźli do Anglii wiele koni z północnej Europy, szczególnie podczas najazdów wojsk Cezara w 55 i 54 r. p.n.e., ale także w dalszych latach okupacji wyspy. Konie rzymskie wywarły znaczący wpływ na pogłowie w Anglii, a także na sąsiednich obszarach obecnie należących do Szkocji. Wpływy te nasiliły się zwłaszcza w latach 71-213 n.e., kiedy Szkocja pozostawała pod dominacją Cesarstwa Rzymskiego.

Fragment o rasie Clydesdale z książki : 
Piękne konie
Ilustrowana historia ras

1 komentarz:

  1. Fajny post ! :)
    Podziw, że chciało ci się to przepisywać ! *-*
    Zapraszam do mnie:
    Biegnacy-Znaczy-Wolny.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń